Jehoy.Com Sitemize Hoş Geldiniz.

Varikosel Nedir, Varikosel Belirtileri, Varikosel Ameliyatı ve Tedavisi

Varikosel Nedir, Varikosel Belirtileri, Varikosel Ameliyatı ve Tedavisi ile İlgili Bilgi Makalesi.

Varikosel erkeklerde kısırlığa yol açan ciddi bir problem olup çeşitli nedenlerden dolayı oluşabilir. Çok uzun boylular ağır spor yapanlar, kabızlığı olanlar ayrıca sıcak banyo ve sauanda varikosel yani kısırlığı tetikleyebilir.

Varikoseli kısaca şu şekilde anlatmak öz ve anlaşılır olması bakımından bilmiyenimiz yoktur varis kelimesini özellikle bacaklardaki morarmış damar çıkıntarıdır. Buradanda anlaşılacağı üzere varikosel testislere giden toplardamarlardaki genişleme ve buna bağlı kan akımında geriye kaçmasına denir.

Varikosel elle bu istenmeyen durumun teşhisi konulmaktadır.Peki bu istenmeyen durumun bize ne  gibi eksi etkileri mevcuttur.Varikosel sperm hücrelerinin kromozom yapısını bozarak yani(DNA fragmantasyonu) kadın rahminde bulunan yumurtayı dölleme gücünü azaltmaktadır. Dölleme gerçekleşse bile düşük  ihtimali çok fazla artmaktadır. Özellikle çocuk sahibi olmaka isteyen çiftelerin kadınlarda görülen vajinusmus  erkelerde görülen varikosel durumu ve buna bağlı olarak üremede kalıtsal veya bir ameliyata bağlı yada çeşitli sebeblerden dolayı çiftler çocuk sahibi olamayabilirler.Varikoseli tetikleyen faktörler olarak Varikosel oluşumunda genetik özellikler en baş sıradadır.

Çevresel olarak Varikosel olan kişilerin ailelerinde varikoselin yanında aynı şekilde toplardamarların genişlemesi ile ortaya çıkan, bacaklarda varis veya makatta hemoroid, yani basur olan kişilere sık rastlanır. Varikosel  ergenlik sonrasında ortaya çıkar. Uzun süre ayakta çalışma, ağır kaldırmak, testislerin aşırı sıcağa maruz bırakılması, örneğin ateş karşısında çalışmak, çok sıcak  banyo yapmak, çok sık hamam veya saunaya gitmek ciddi miktarda varikoseli arttırır.

Peki varikoselin belirtileri nelerdir.Genellikle belirti veremez.Genetik taşıyıcılığı olan bireylerde bu konu önelidir.Ancak elle muayene şartı vardır.Ayrıca üregenital bölgenin normal sıcaklığın a dikkat edilmelidir.

Makale ile ilgili Soru-Cevaplar (0)

Bu ürünle ilgili henüz soru-cevap yok. İlk soran siz olun ?

Yönetici Jehoy.Com


Bize Sorun !
Ücretsiz olarak bilmek istediğinizi bize sorun yanıtlayalım.
Bilgi:  15.07.2015 tarihinden beri 6974 defa okundu.
Taglar:    varikosel belirtileri    varikosel ameliyatı sonrası    varikosel ameliyatı    varikosel ameliyatı fiyatı    varikosel nedir    varikosel tedavisi    varikosel neden olur