Jehoy.Com Sitemize Hoş Geldiniz.

Sertleşmeye Sorunları ve Çözümleri

Sertleşmeye Sorunları ve Çözümleri Hakkında Bilgi

Erkeğin tam ve sağlıklı cinsel birleşme yaşaması için penisin  sertleşme sağlanamıyor, sertliğinin halini ilişki boyunca devam ettirilerek sürdüremiyor, sertleşme kalitesinde eskisine göre daha çok azalma yaşıyor veya yeterli sertliğe ulaşamama, sertliği devamında sorun yaşama korkusu endişesi duyuyorsanız muhtemel bir şekilde siz sertleşme problemiyle karşı karşıya bir durumdasınız demektedir. 

Özellikle bu durum istikrarlı bir şekilde devam ediyorsa mutlaka doktora başvurup size uygun tedavi seçeneğinden yararlanmanız gerekiyor. Sertleşme sorununda erken tedavinin çok önemli olduğunu bilmelisiniz. Çünkü tedavi edilmeyen kişilerde ilişki problemleri, özgüvende azalma, performans endişesi gibi psikolojik etkiler görülebiliyor. Ayrıca bu sorun altta yatan damarsal, hormonsal, sinirsel bir hastalığa, yanlış yaşam alışkanlıklarına veya psikolojik bir probleme işaret edebildiğinden doktora gitmeyerek vakit kaybediyor olabilirsiniz.

Türkiye’de 10 erkekten 7’si sertleşme sorunu yaşıyor, peki neden?

Sertleşme bozukluğu psikolojik kaynaklı olabileceği gibi anatomik, sinirsel, hormonsal, damarsal veya ilaç kaynaklı organik sorunlar nedeniyle de oluşabilir. Yani sertleşme problemi sadece psikolojik bir sorun değildir. Altta yatan başka bir sorununuz da olabilir.  Bu problemlere kısaca bakarsak:  Sertleşme sorununa yol açan anatomik nedenler arasında doğuştan yetersiz veya biçimsiz cinsel organa sahip olmak yada fiziksel travma veya kaza nedeniyle cinsel organın hasar görmesi yer alır.

Sinirsel kökenli nedenleri sinir sistemi bozukluğu ile ilgili sorunlardır. Çoğunlukla, şeker hastalığı veya alkolizmden kaynaklanan uç sinir hasarı söz konusudur. Omuriliğin hasar görmesi, multipl skleroz ve pelvis bölgesine cerrahi müdahaleler de sinirlere hasar vererek sertleşme sorununa yol açabilir.

Sertleşme bozukluğu, çeşitli ilaç sınıflarının yan etkisi olarak ortaya çıkabilir. Bunlar arasında yüksek tansiyon ilaçları ve antidepresan ilaçlar da vardır. Yüksek tansiyon, damar sertliği, şeker hastalığı ve yüksek kolesterol de damar hasarı yaratarak bu probleme neden olur. Yaşam tarzı alışkanlıklarınız yani sigara içmek, aşırı alkol tüketimi, kötü beslenme, hareketsiz bir yaşam, kilo fazlalığı da penise arter yoluyla kan gidişinin yetersiz olmasına neden olabilir. Bunların yanında aşırı stres de cinsel isteği azaltarak sertleşme sorunu yaratabilir. Depresyon gibi psikolojik sorunlar ya da ilişki problemleri de sertleşme probleminize katkıda bulunabilir.

Önce sebebi bul, sonra tedavi et

Sertleşme sorununa yol açan nedenleri doktorunuz ayrıntılı bir tıbbi ve cinsel hikaye alarak, bazı laboratuar veya görüntüleme testleri isteyerek açığa kavuşturur. Altta yatan psikolojik faktörlerin belirlenmesi için doktorunuzla beraber çalışan cinsel terapist ile de görüşmeniz gerekebilir. Bu sebepler çok yönlü araştırıldıktan sonra yaşınız, kültürel seviyeniz ve doktorunuzdan beklentinize göre tedavi seçeneğine hekiminizle beraberce karar verirsiniz. Bu tedavi kararındaki temel nokta ise yaşadığınız sertleşme bozukluğuna yol açan ana faktördür.

Örneğin yoğun stres altında, konsantrasyon kabiliyetini kaybetmiş kişilerde görülen performans endişesi problemi yani ilişkiden korku önceleri psikolojik bir sorun olarak başlar. Ancak daha sonra fiziksel sorunlara da yol açar ve sertleşme problemine neden olur.  Bu gibi durumlarda bir taraftan davranış terapilerle konsantrasyon ve gevşeme sağlanırken,  diğer taraftan da ek olarak ilaç tedavileri önerilir.

Tedavi kısa kısa

Ağızdan İlaç Tedavisi

Ağızdan ilaç tedavisi sertleşme sağlayabilmeniz için, ağız yoluyla ilaç (haplar) alınmasıdır. Günümüzde PDE5 engelleyiciler olarak bilinen performans ilaçları penise giden kan akımını arttırarak sertleşmeyi sağlarlar. Burada önemli olan cinsel isteğin olması ve erkeğin cinsel olarak uyarılmış olmasıdır. Yoksa ilaçlar etki etmezler. Bu tedavilerin bildirilen en yaygın yan etkileri baş ağrısı, yüzde kızarıklık, hazımsızlık ve burun tıkanıklığıdır.

İlaç tedavisi herkes için uygun değildir, bu yüzden bu seçeneğin sizin için uygun olup olmadığı konusunda mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Örneğin Nitrat içeren kalp ilaçlarını kullananların sertleşme sorununa karşı herhangi bir ilaç kullanmaması gerekir. Bu ilaçların davranış ve cinsel ile birleştirilmesi tedavinin daha etkili olmasını sağlar.  

Üretral Tabletler

Üretral tabletler sertleşme sağlamanıza yardımcı olabilmek için penisinizin içine yerleştirilir. MUSE tedavisi olarak da bilinen üretral tabletler, penis giden kan akımını arttırır ve birkaç dakika içerisinde sertleşme sağlar. Birçok erkek için bu tedavi güvenli ve etkin olarak değerlendirilmiştir. Ancak, oldukça çok sayıda kullanıcıdan o bölgede lokal ağrı meydana geldiği rapor edilmiştir ki, bu da bu tedavinin bazı erkekler için devam etmesi zor bir seçenek olduğunu düşündürmektedir. MUSE tedavisini de doktorunuz kullanıma aykırı olacak herhangi bir sorununuz olmadığında size önerecektir.

Enjeksiyon Tedavisi

Enjeksiyon tedavisinde, sertleşme sağlamanıza yardımcı olacak ilaç ile dolu olan iğneler kullanılır. Bu enjeksiyonları hekimin tayin edeceği uygun dozda, insülin enjektörü ile kendi başınıza uygulayabilirsiniz. Meydana gelen sertleşmenin süresi dozla paralel olarak değişir. Sizin için yeterli olan sertleşme süresini hekiminiz düzenleyebilir. Bu ilaç kanın penise akmasına yardımcı olarak kasları gevşetir ve yaklaşık olarak 5 ile 10 dakika içerisinde sertleşme sağlar.  Enjeksiyon tedavisi 30-60 dakika arası süren sertleşme sağlayarak oldukça etkili olabilir. Yan etkileri ise uzayan sertleşme, iğne ağrısı ve peniste plak oluşumu sayılabilir. Ancak bu tedaviden de memnun olan geniş bir hasta grubu vardır. 

Cihazlar

Vakum cihazları penisinizin üzerine geçirdiğiniz bir tüp (vakum etkisi yaparak sertleşmeye yardımcı olmak için) ve penisinizin gövdesine taktığınız bir halkadan (sertleşmeyi koruyabilmek için) oluşur. Vakumlama kanı penise çeker ve halka da kanı "hapsederek" sertleşme sağlar. Vakum cihazları genellikle güvenli ve etkili cihazlardır, ancak tek bir seferde 30 dakikadan daha uzun kullanılmaları tavsiye edilmez. Halka çıkarıldığı zaman sertleşme gider. Vakum cihazlarının kullanımı sırasında bildirilen yan etkiler; kendiliğinden sertleşmenin gerçekleşmemesi, peniste soğukluk ve boşalmada zorluk ve rahatsızlıktır. İlaçlar etkili değilse, cerrahi de uygun değilse tedavide vakum cihazları kullanılır.

Penis Protezleri

Penis protezlerini “mutluluk çubukları” olarak da duymuş olabilirsiniz.  Penis protezleri sertleşme bozukluğunda kullanılan cerrahi yöntemdir. Bu hastalar cinsel istekleri bulunan ancak yeterli sertleşme elde edemeyen veya sertleşmeyi sürdüremeyen kişilerdir. Daha önce ilaç tedavilerini denemelerine rağmen olumlu bir sonuç elde edememiş hastalardır. Değişik tiplerde penis protezleri bulunmaktadır.

Protezin hangi tipinin uygun olduğunu doktorunuz sizinle ve eşinizle konuşarak, fiziksel ve kültürel kabiliyetinize bağlı olarak belirler. 1 saat süren operasyondan sonra yaklaşık 1 ay içinde ilişkiye girebilirsiniz. Peyroni hastalığı gibi bir nedenle penis eğriliği yaşayan hastalarda penis bükülmesi yeterli sertleşme olmasını önleyebilir ve sertleşme sırasında ağrı yapabilir. Aynı şekilde anatomik olarak doğumsal penis bozukluğu olanlar da sertleşme sağlamayabilir.  Bu durumlarda da cerrahi yöntemler kullanılmaktadır.  Bilmeniz gereken bir nokta penis protezleri geri dönüşümsüz ameliyatlar olmasıdır. Yani protezleri çıkarırsanız sertleşme sağlayamazsınız. Ancak penis protezler ile hiç cinsel performans endişesi yaşamadan istediğiniz an yüksek performansa sahip olabilirsiniz. 

Cinsel Terapi

Cinsel sorunlarınızın altında performans endişesi ya da depresyon gibi bir problem varsa davranış terapilerden yararlanabilirsiniz. Cinsel terapiler hem cinsel sorunların altında yatan nedenleri, hem cinsel sorunların yol açtığı ilişki veya kişilik problemlerini düzeltmeye hem de doğru cinsel bilgi vermeye yönelik bir tedavidir. Bir psikiyatrist, psikolog ya da cinsel terapist ile sertleşme sağlama ve sürdürme becerinizi etkileyen cinsel ya da diğer sorunlarınızı konuşabilirsiniz.

Hormon Yerine Koyma Tedavisi

Azalan sertleşme kalitesi, çok düşük olan testosteron seviyelerinden kaynaklanabilir (kan testi ile testosteron seviyeniz ölçülebilir). Hormon tedavisi testosteron seviyenizi yükseltebilir. Tedavi cilt üzerinden, düzenli enjeksiyon ya da ağız yoluyla uygulanabilir.

Kendi reçetenizi yazmayın

Sertleşme probleminde görülen en büyük sorunlardan biri hastaların doktora başvurmaya çekinmesi, utanmasıdır. Oysa bu yanlış bir tutumdur. Kendi reçetenizi kendiniz yazdığınızda örneğin doktor reçetesi olmadan eczaneye başvurup performans ilaçları kullandığınızda yanlış sonuçlarla karşılaşabileceğinizi bilmelisiniz. Örneğin bu ilaçlar işe yaramazsa kendinizi çıkmazda yada depresif hissedebilir, sorununuzun çözümünün olmadığına inanabilirsiniz. Bu nedenle mutlaka hekime başvurup size uygun tedavi seçeneklerine birlikte karar vermelisiniz. 

Unutmayın tüm cinsel sorunların çözümü vardır. Sertleşme probleminin de kesin tedavisi yapılmaktadır. Yeter ki doğru tedaviyi uygulayın.

Makale ile ilgili Soru-Cevaplar (2)

ARKADAŞIM SERTLEŞME SORUNU YAŞIYU/OR 7 YIL Bİ FİİL DİYARBAKIRDA TEDAVİSİ MÜMKÜNMÜ MADDİ DURUMU YOK

ZÜLKÜF A DİYARBAKIR

Merhaba Zülküf Bey, Bu tip sorunlar ancak yüksek uzmanlık gerektiren ve son teknolojinin kullanıldığı sistemlerle yapılırlar. Dolayısı ile bütçesi uygun olan bireyler genellikle tedaviyi tercih etmektedirler. Yine devlet hastanelerinin üroloji bölümlerine başvurarak yardım almayı deneyebilirsiniz. Burada bu sorunla iligli ilaçla tedavi mümkünmü, yoksa daha farklı daha üst düzey bazı tedavilermi gerekiyor öğrenebilir bu bilgiler ışığında bir tercihte bulunmanız mümkün olabilmektedir. Saygılarımızla.

Müşteri Temsilcisi Jehoy.Com


HOCAM MERABA BEN 36 YAŞINDAYIM PENİSİMDE CİNSEL İLİŞKİ SIRASINDA SERTLEŞME NORMAL SEYRİNDE GERÇEKLEŞİYOR ANCAK BİRLEŞMEYE YAKIN SÖNME GERÇEKLEŞİYOR SİGARA KULLANIYORUM SORUNUM FİZİKSELMİ YOKSA PSİKOLOJİKMİ

CÜNEYT Ç İSTANBUL

Merhaba Cüneyt Bey, bir çok erkeğin yaş farketmeksizin ki bu erken yaşlarda bile karşılaştığı bir sorunlardan biridir iktidarsızlık. Birçok sebep bu durumun oluşmasına etkendir. Stresli yaşam, sigara, düzensiz cinsellik, bilinç altı pisikolojik problemler ve hatta cinsel deneyimsizlik. Bu tür durumlarda ereksiyon sertleşme ilaçları devreye giriyor. Cinsel ilişkiyi sağlamaya yeterli gelecek şekilde uzun süreli ereksiyon sağlanmasını destekleyerek hem fiziksel hemde psikolojik olarak gereken ihtiyacı karşılıyor. Saygılarımızla.

Müşteri Temsilcisi Jehoy.Com


Bize Sorun !
Ücretsiz olarak bilmek istediğinizi bize sorun yanıtlayalım.
Bilgi:  18.11.2013 tarihinden beri 17755 defa okundu.
Taglar:    sertleşme    ereksiyon    iktidarsızlık    cialis    geç sertleşme    hiç sertleşmeme    sertleşme endişesi    istikralı sertlik    sertleşme çözümü