Jehoy.Com Sitemize Hoş Geldiniz.

Özçekim Selfie Çılgınlığı Nedir ?

Selfie Çılgınlığı Nerden Çıktı Selfie Ne Demek Selfie Nedir Konusu ile İlgili Bilgiler

İnsanlar kendi fotoğraflarını çekip yıllar sonra vay be ben neymişim o zamanlar ne kadar gençmişim diyip birçok fotoğraf albümü yaparlardı. Şimdi teknolojiyle birlikte adeta her dakikamızı çekip internete yüklemeye çok hevesliyizdir.

Selfienin tarihinin çok eskiye dayanır. Selfienin tarihini kısaca anlatmak gerekirse:Selfie, bir kişinin kameralı cep telefonu ya da dijital fotoğraf makinesiyle kendisini ya da kendisiyle birlikte çevresini aynı kadraj içerisinde görüntüleyip fotoğrafını çekmesidir. Bu kelime Türkçe olmamakla birlikte,  globalleşmesinin etkisiyle birlikte Türkçe’de de yaygın bir şekilde kullanılmaya başlamıştır.

Selfie, sosyal medya nedeniyle çılgınlık derecesine ulaşmıştır.Selfie tarzındaki fotoğrafların yaygınlaşmaya başlamasında sosyal medyanın etkisi çok büyüktür.Facebook, MySpace, Twitter ve Instagram gibi sosyal paylaşım ağlarının varlığı selfie çılgınlığının birincil nedenidir.Kitle iletişim araçlarına internet teknolojisinin entegre edilmesi sosyal paylaşım ağlarının cazibesini önemli ölçüde arttırmıştır.

Sosyal medya  son günlerde gerek Türkiyede gerekse de dünyada adından sıkça söz ettiren selfie konusuna açıklık getirerek;Selfie son günlerde sosyal medyanın akışına damga vurmuş en büyük çılgınlıkların başında gelmektedir.Özellikle genç yaştaki kişilerin ve her yaştan her kesimin selfie tarzında fotoğraf çekmesinin en temel nedeninin ise bireyin sosyal medyada ön plana çıkma ve başkaları gibi olma arzusudur.selfie çekimlerinin gençler arasında yaygınlaştığını söylemek mümkündür.Öncelikli nedeni kişinin kendini tatmini ve varlığını çevresiyle paylaşmaktır.

Sosyal paylaşım ağları içerisinde var olan birey, topluluk bilinci içerisinde bulunmakta ve birileri tarafından izlendiğini, takip edildiğini bilmektedir. Geniş bir kanal çeşitliliğine sahip sosyal medyayı gençler daha yoğun bir şekilde kullanmaktadır. Yapılan araştırmalardan da gençlerin sosyal medyada daha çok paylaştım yaptığı açık bir şekilde görülmektedir. Dolayısıyla selfie çekimlerinin gençler arasında yaygınlaştığını söylemek mümkündür. Tabii bu durumun çeşitli sebepleri bulunmaktadır. Öncelikli nedeni kişinin kendini tatmini ve varlığını çevresiyle paylaşmaktır. Selfie çekmek kişiye özgüven aşılamakta ve var olduğunu yakın çevresine ya da takipçilerine yansıtmaktadır. Selfie aynı zamanda bir prestij göstergesidir.

Selfie çekmek kişiye özgüven aşılamakta ve var olduğunu yakın çevresine ya da takipçilerine yansıtmaktadır. Selfie aynı zamanda bir prestij göstergesidir. Kişi ne giyindiğini, ne yediğini, hangi mekanda kiminle olduğunu bir fotoğraf karesiyle paylaşabilmektedir. Özenme ve başkaları gibi olma arzusu da selfienin yaygınlaşmasının temel nedenlerinden bir tanesidir. Sosyal paylaşım ağlarında sürekli kendini ön plana çıkarma arzusu kişinin sanal çevresinden kaynaklanmaktadır. Bunu taklit ya da başkasına benzetme şeklinde değerlendirmek de mümkündür.

Yani özetle anlamı Kendimce kelimesinin selfie yerine kullanılabilir.

Makale ile ilgili Soru-Cevaplar (0)

Bu ürünle ilgili henüz soru-cevap yok. İlk soran siz olun ?

Yönetici Jehoy.Com


Bize Sorun !
Ücretsiz olarak bilmek istediğinizi bize sorun yanıtlayalım.
Bilgi:  14.04.2015 tarihinden beri 14302 defa okundu.
Taglar:    belfie    belfi    selfi    selfie    şelfi    belfie resimleri    fotoğraf    kendine çekme    özçekim