Jehoy.Com Sitemize Hoş Geldiniz.

Cinsel İktidarsızılık Nedir ? Sertleşme Bozukluğu ile Mücadele

İktidarsızlık (Sertleşme Eksikliği) ile İlgili Bilgiler

Ülkemizde ve dünyada azımsanmayacak kadar çok olan ereklerin en büyük korkulu rüyalarından biridir. İktidarsızlık denilen durum erkeğin seks için ideal ereksiyon düzeyine erişememesi ve sağlıklı bir cinsel münasebet olmamasıdır. Halk arasında iktidarsızlık olarak adlandırılan tablo. tıp dilinde erektil disfonksiyon olarak tanımlanıyor. Anlamını açmak gerekirse penisin sertleşmesi demek olan ereksiyonun, cinsel birleşmeyi sağlayacak derecede olamaması yani fonksiyon bozukluğudur. Aslında bu tür fonksiyon bozukluklarının bir kez ya da seyrek olarak görülmesi, hemen herkeste zaman zaman olabilen bir durumdur. İktidarsızlıktan yani erektil disfonksiyondan söz edilebilmesi için sertleşme kusurunun sürekli ya da çok sık olması gerekiyor.

İktidarsızlık, erkeklerin ereksiyon (penisin sertleşmesi) sağlama güçlüğüne verilen addır. Buna Sertleşme güçlüğü denir.

Erkeğin cinsel birleşmeyi gerçekleştirememesine iktidarsızlık diyoruz. Diğer bir deyimle penisin (kamışın), kadının döl yoluna rahatça girişini sağlayan sertleşmenin, dikleşmenin olamama haline iktidarsızlık diyebiliriz. Orgazma ulaşamayan erkekler de iktidarsız sayılmaktadır.

Penisin sertleşmemesi erkek için çok önemli bir sorundur. Kimi erkekler bu durumla karşılaşır ve bunun acısını duyarlar.

Sertleşme eksikliği sadece erkeklere özgü bir cinsel rahatsızlıktır ve cinsel isteksizlik, boşalma güçlüğü eşliğinde görülür.
Sertleşme eksikliğinin nedeni olan %10-15 vakada organsal bozukluklar gözükmekte,% 85-90 neden ise ruhsal olarak ortaya çıkmaktadır
Kamışın tam sertleşmemesi 40 yaşından genç erkeklerin % 2 sinde görülmektedir. Bu oran 40-55 yaş arasında % 6.7 oranında, 55-70 yaş arasında % 25 olmaktadır.
Türkiyede iktidarsızlık ve kısırlık kavramları da pek çok kimse tarafından karıştırılmaktadır.

Bunu karıştırmamak gerekir. Kısır erkeğin iktidarsız olması gerekmez. Kısır erkeklerin hemen hemen hepsinin hiç iktidarsızlık şikayeti yoktur. Kısır erkeğin kamışında normal bir ereksiyon (dikilme) olur, menisi gelir, orgazma ulaşır,partnerini tam bir doyuma ulaştırabilir. Ancak sperm sayısıve kalitesi düşüktür.
Yani kısır bir erkek tümüyle normal bir cinsellik yaşar fakat sperm sayısı yetersizliği veya spermi olmaması nedeniyle çocuğu olmaz.
 İktidarsızlıkta genelde cinsel istek vardır, fakat cinsel birleşme için gerekli penis sertleşmesi yetersizdir.
Sertleşme Eksikliğinin Fiziksel Nedenleri:
Birincil sorun sertleşme refleksinin sekteye uğramasıdır. İktidarsızlık sorunu olan erkeğin, cinsel istek duyduğu zaman bile penisi tam olarak sertleşme yeterli düzeyde değildir.

Boşalma ile sertleşme ayrı ayrı reflekslerdir. Kimi iktidarsız erkeklerin sertleşmeden de boşaldığı görülür.
Sertleşmenin sekteye uğraması, endişe duygusu eşliğinde gelişir. Endişeye yol açan cinsel eylem farklılık gösterebildiğinden iktidarsızlık olgusu da kişiden kişiye değişik biçimlerde ortaya çıkar.

Bir erkeği, iktidarsızlık kadar sarsan ve utandıran başka bir cinsel sorun olamaz. Ereksiyon erkeğin kendine güveninin ölçüşü olduğuna göre, bunun doğal sonucu olarak iktidarsızlık da ruhsal depresyona sebebiyet vermektedir.Hayat kalitesinin düşmesine ve erkeği sosyal ve psikolojik olarak vurmaktadır.İş yaşamı ve sosyal yaşamı yüzyıllardan beri en büyük korkulu rüyası olmuştur.Bu  tarz sorunları olan erkekler sabahları yorgun uyanır, gün boyu yorgun sinirli stesli olmaktadır.Ayrıca partnerlerine karşı mahcup olmakta karizmasını çizdirmektedir.

 Cinsel gücünü kanıtlayamamama endişesi, başaramama korkusu, terkedilme endişesi,erkeğin yaşamında çeşitli ruhsal gel-gitler  ve gerginlikler, hayattan haz alamama, beynin sürekli bıkkınlık içinde olması, moral çökkünlükleri, sükutu hayale uğramalar... vb Bazı hallerde erkek normal olarak tanımlanan bir cinsel yaşam yaşadıktan sonra yaşamının belli bir döneminde iktidarsız duruma gelmiştir. Fiziksel yorgunluk, aşırı alkol, stres veya başarısızlık korkusuna kapılma birdenbire iktidarsızlığın oluşmasına neden olabilir


Cinsel ilişkide başarılı olamama korkusu, başarısızlığından dolayı partneri tarafından terkedileceği endişesi, erkeği iktidarsızlaştıran etmenlerdir.Cinsel güç´ çoğu erkek için temel konulardan biridir. Penisin sertleşme yeteneğinin azalması ya da kaybolması bu nedenle pek gündeme getirilmez. Ancak yapılan çalışmalar her on erkekten birinde böyle bir sorun olduğunu ortaya koymuştur.  Genç yaşlarda  düşük olan bu oran, yaşla paralel olarak artmaktadır.


Neden olur?

Çoğu erkekte stres, yorgunluk, endişe ya da aşırı alkol kullanıldığında zaman zaman karşılaşılan bu durumun endişe edilecek bir yönü yoktur. Eğer bu durum çok sorun edilirse, başarısızlık korkusu eklenecek ve psikolojik olarak ciddi bir sorun haline geldiği için aslında geçici bir durum iken sabit bir sorun haline dönüşecektir. Her birleşmede bir önceki başarısızlık hatırlanacak, tekrarlama korkusu, cinsel hazzı engelleyerek penisin sertleşmesini önleyecektir.


Cinsel uyarılar karşısında vücutta bazı kimyasal işlemler oluşmaktadır. Penise gelen ve penisten giden sinirlerin de katkısıyla atardamarlardan gelen kan toplardamarların kapanması sonucu penisin yapısını oluşturan süngersi cisimlerin içinde birikmekte ve penisin sertleşmesine neden olmaktadır. Daha sonra da toplardamarlar gevşeyerek biriken kanın boşalmasını sağlamakta ve sertleşme sona ermektedir. Cinsel birleşme sırasında tatmin konusunda kaygılar duymak, depresyon yaşamak, ortamın uygunsuzluğu cinsel bilgi azlığı gibi konular da psikolojik etkenler arasında yer alabilir.

Ağızdan hap kullanımı: Yakın bir zamana kadar bu amaçla kullanılan bir çok ilaç vardır. Özellikle epimedyum içeren haplar çok etkilidir.Epimedyumun cinsel aktiviteyi arttırmasının yanı sıra doğal içeriginde bulunan doping arttırıcı özelliği  bulunmaktadır.Ayrıca en çok bilinen bitki ginsengtir.Epimedyum ve ginseng bitkisiyle etkisi artırılmış olan LİONS MAKSİMUM ENERGY üretilen bu ilaçla yapılan bir çok çalışma ereksiyon sağlamada yararlı olduğunu göstermiştir.Cinsel birleşmeden bir saat veya 45 dk kadar önce yutularak kullanılır. İlacı olumlu yönlerinden biri de cinsel uyarılmanın artması ve bitkisel tabanlı ürün olması sebebi ile herhangi bir yan etkisinin olmamasıdır.Piyasada bulunan bu ürün koyu yeşil renki olup kapsül şeklindedir.

Makale ile ilgili Soru-Cevaplar (0)

Bu ürünle ilgili henüz soru-cevap yok. İlk soran siz olun ?

Yönetici Jehoy.Com


Bize Sorun !
Ücretsiz olarak bilmek istediğinizi bize sorun yanıtlayalım.
Bilgi:  25.11.2014 tarihinden beri 14742 defa okundu.
Taglar:    ereksiyon    sertleşme    iktidarsızlık    penis kaldırıcı    penis dikleştirici    penis sertleşme    cinsel iktidarsızlık    gecici iktidarsızlık    impotans